Üye Olacağım  |  Şifremi Unuttum  |  Aktiv. Emailim Gelmedi Email : Şifre :
Türk Halk Şiiri Ve Şairleri... Türk Halk Şiiri Ve Şairleri...

*** Türk Halk Şiiri Ve Şairleri ***

Halksiir.com Anasayfa | Forum Anasayfa | Kategori Dökümü | Kurallar | Chat | Tavsiye Et | İletişim

*** Şiir Bölümü Ve Şair Sayfaları ***

Forumda Kelime Ara :
Forum Diz :
Forum Hızlı Menu :
Forum >> MAKALELER >> Alıntılar, Çeşitli yazılar...

Konu Okunuyor
Moderatör yok Bu kategorideki ziy.sayısı1 kişi aktif Bu konuya cevap vereceğim Bu kategoride yeni konu açacağım
18 Haziran 2015 Perşembe Okunma :Bugün 5 Toplam 5160 Konuyu Takip Listeme ekle Bu konuya cevap vereceğim
mehmetaluc
Konu-210 : %50
Mesaj-11 : %20
mehmetaluc
ANKARA
Erkek Yaş:62
Emekli
Teşekkür Et İçeriğe puan ver Üyeye mesaj gönder Konuyu arkadaşına öner Üyenin tüm kayıtları

Konu Okunuyor Hoş Geldin On Bir Ayın Sultanı Ramazan Toplam Puan:0
0 kişi oyladı Ort.()
#414Alt

Ramazan ayı, on bir ayın sultanı, nur nur Kuran’ın indiği gönüllerin nurla dolduğu ay. Hoş geldin. Ramazan ayı insanları kurtuluş yolan götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur’an’ın indiği aydır. “(Bakara suresi, ayet 185) Hoş geldin gönüllerin silinmez nişanı, müminlerin ene mutlu anı hoş geldin. Rahman ki kırık gönül dağlarını inşa eden, kullarını şifa olan Ramazanı biz aciz kullarına nasip ettiği Nurlu Ramazana kavuştuk Çok şükür, Elhamdülillah.
Bir anne sıcaklığından daha sıcak olan, mümin kulları şefkati nuru ile saran, merhamet ile gönüllerimize merhameti nakış nakış nuru ile ören, kuralı yönü bozulmuş hayatımıza yön veren On bir ayın sultanı hoş geldin. Sahur ile tutulan orucun iftar nuru ile açtıran, imanı gönüllerde çağlayan gibi çağla ’tarak gönüllerde âlemlere akıtan on bir ayın sultanı hoş geldin. Aşırı hırs, heva, heves, arzu ve isteklerimize gem vuran, açların halini unutan biz kullara iliklerimize kadar hissettiren, aç fakir gönüllerin halinden anlamamızı sağlayan, nefis ve şeytan ile baş etmenin yolunu gösteren on bir ayın sultanı hoş geldin. " Oruç tutan erkekler ve oruç tutan kadınlar, ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar, Allah’ı çok zikreden erkekler ve zikreden kadınlar var ya; işte Allah, bunlar için bir mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır. "[Ahzâb: 35] Ayeti ile şereflene kullara ne büyük müjde sevinç, onur… Düşlerde görünmesi mümkün olmayan güzelliklerin nur nur yağdığı bir aydır Ramazan ayı. Çırpınır zalim nefis şeytan yıkıcı tufan fikirlerinin uçurumunda, gözden kaybolur, zincire vurulur. Gönüllerdeki nur semayı gecenin karanlığında aydınlatır iftar ile sevinç ile vefadan yana olan paylaşmanın güzelliğinde… Gaflet içinde geçem ömre cennetten kollarını açan, elinde sevinç ve nur ile bunları gönlümüze yerleştiren, gönüllerde açmayan gülleri cennet kokusu ile açtıran, fakirlerin ıssız feryadına gülüş ile koşan ve koşturtan Ramazan Hoş geldin.

Gözlerdeki yaşları sildiren, tebessüm ettiren, Rahman’a teslimiyet ile kulu özgür olmanın güzelliğini gösteren On bir ayın sultanı hoş geldin. Şükürler olsun Rabbim, biz kullarını Ramazan-ı Şerif ile onurlandıran, şereflendiren nurun ile nurlandıran iyi ve güzel amel ile kullarının sevap kazanmasını sağlayan, yüce Rabbim sana şükürler olsun.
Oruç tutmak müminin işidir, Allah’a teslim olmak müminin işidir, Gül kokan Resul ile yürümek müminin işidir. Hz. Peygamber’in oruç hakkında birçok hadisleri vardır: "İman ederek ve ecrini umarak oruç tutanın geçmiş günahları affedilmiştir." "Oruçlu iken vefat eden kimseye, Allah kıyamete kadar oruç tutmuş sevabı yazar." "Oruçlu kimse yalan söylerse, yemesini bırakıp aç durmasın. Allah'ın nezdinde hiçbir kıymeti yoktur." Ramazan geldiğinde Cennet kapıları açılır. Cehennemin kapıları kapanır ve şeytanlar da zincire vurulur.” "Oruç tutun, sıhhat bulasınız."
Müminler ki her türlü ibadet ve Salih amelde yol aldığı gibi Ramazan orucunu da Yüce Allah’ın hakkı ve kulların da halinde anlama hissetme onlarla meşgul olma vazifesi olarak görür bu yönde çalışırlar. Mümin için tam anlamıyla Ramazan ayı ve orucu Yüce Yaratan’a yakınlaşmaya en güzel bereketli bir vesile ve ayrıca Rahmetellil Âlemin olan gelişi ile karanlıkları nur İslam ile aydınlatan nurlu Resule ulaşmada bir köprü vesilesi bilir ve bu yönde yürürler. Kazançların en büyüğü ve güzelliği ise insanın nefsini tanıması, onun en büyük düşmanı olduğunu bilmesidir.

Ey kul şimdiye kadar açın halinden habersizdin, şimdide habersiz ol bakalım olabilir misin? Nurlu, oruç ile miden boş iken, bedenin iman dolu iken, şimdiye kadar uzatmadığın elini şimdi uzatmamak mümkün mü? Tabi ki mümkün değil! Pişmanlık ve gözyaşı içinde gözetemedim Rabbim pişmanım, ömrümü boşa tükettim Rabbim, boş anlarımı boş işlerle çaldım, yan gelip keyfime baktım yattım budur beyanım af et dedirten nurlu oruç ile kul yeniden dirilişe geçirmez mi, silkelemez mi iman ile tabi ki silkeler dirilişe geçirir Allahu Ekber…
İnşallah ramazandan sonra berkarar ile aynı yolda yürümeye devam ederiz. Yoksa bize veda edip giden Nurlu Ramazan küskün gider, gönlümüz sessizce ağlar, Nehar aydınlığımız ağlar, Güzar anların arasında güzel olanı değişmeyelim, sıkışmayalım dirilişin ruhunu devam ettirelim inşallah.
Peygamberimiz (s.a.v) nefisle yapılan savaşı ‘büyük cihat’ olarak adlandırmış olması ve biz kullarında Ramazan ayında bunun ile savaşmamız büyük sevaplar almamıza vesile olması adına Ramazan bir diriliş, ümmet için birlik ve beraberliğin coşku ile yaşanması, sabır vadisinde el ele gönül gönüle dolaşılması, ötelere doğru iman ile yürünmesidir. Yeniden Hoş Geldin On Bir Ayın sultanı, ümmetin uyanışına vesile olan, şuur ile yaşanılan bu mübarek ayın bittikten sonra da aynı güzellikler ile devam edilmesi dileği ile İslam âlemimin Nurlu Ramazan ayı mübarek olsun. Selam ve dua ile…
Oruç müminlere nede hoş yakışır
Cennet kokusu nefesleri kokar burcu burcu
Semada melekler kıskanır
Yeryüzünde şeytan yanar kül olur
Huzur ile sarar bedeni iman ile oruç
Açları hissetmenin gözyaşı akar oluk oluk,
Koşar açlara müminler kulaç kulaç.
Çalar nefsini taşlara parça parça eder oruç
Eser orucun hikmeti güzelliği evlere oluk oluk
Can bulur soluk bedenler nimetler olur bolluk bolluk
Sadakatin yağmuru akar gönüllere oluk oluk
Gider ol Resule salavat bölük bölük
İftar yaklaşınca gurbetteki cennet ufukları yaklaşır
İmanın coşkun pınarında yüzer berrak nefisler tefekkür iklimlerine ulaşır
Allaha ve Resule bağlılık içinde bir diriliş ile hamd ve şükür ile orucunu açarlar
Resulün nurlu mektebinde teravih için iftardan sonra koşarlar
O’nun pak semtine, peygamberlik dünyasına girerek bir nefes almak
Tertemiz iklimine girebilmek için ürperirler
Pervanelerin ışığa koştuğu gibi Hz. Muhammed'e (sal¬lal¬lâhu aleyhi ve sellem) koşmaları
Devam eder sahura kadar nur nur
Neredeyse bir adım ötede Ol Resul seslenir bizzat kendisine kavuşacak ve diriltici sesiyle
Aldım selamını ey ümmetim
Yeni bir dirilişle yenilir nimetler sahurda nur nur
Yeniden başlar oruç buhur buhur
İncelerden ince dantelalar, kanaviçeler örmekte mümin oruç ile gönlüne
Yardıma muhtaç insanlara
Güneşin kavurucu sıcağında aç ve susuz oruç tutan müminler
Ahrette Resul yanı başında âb-ı Kevser muştu sevinci ile bir kendini O'nun kucağında bulacak
Elbette ki, o şefkat dolu sine, kendine bu iştiyakla koşanları bağrına basacak Rahman ile Ol Resul
Müminlerde orucun karşılığında imanın karşılığında ahrette elbette mahrum bırakmayacaktır
Mahzun olmayacaklardır.
Mehmet Aluç (Kul Mehmet)

Nehar: Günün sabahtan akşama kadar süren aydınlık bölümü
Berkarar: Kararlı. Yerleşmiş. Devamlı.
Güzar: Geçiş, geçme.

Facebook'ta paylaş

Sitemizde Bulunan Alıntı, Makale, Şiir vb. Bütün içerikler Tamamen bilgilendirme Amaçlıdır. Sitemiz Bu içeriklerden Hiç Bir Şekilde Kar Amacı Gütmemektedir. Bu yazının Yayın İlkelerini İhlal ettiğini düşünüyorsanız,İletişim den Bize bildiriniz... En Kısa Sürede Size cevap verilecektir.

İçeriğe puan verPuan ver...

Selam ve dua ile..
Cevap yazılmadı
Cevap yazabilirsiniz Bu konuya cevap yazabilirsiniz
*

Bazı istatistiksel değerler 30 dakikada bir güncellenmektedir.Güncellenmeye 30 dakika kaldı.
 Derece  Konu  Mesaj  Aldığı Teşekkür
Mehmetaluc
Admin (SA)
Halkin_sairi (SA)
Canbaba
Yaren
Mehmetaluc  %50
Admin (SA)  %30
Canbaba  %3
Yaren  %2
Mavi  %2
Mehmetaluc  %20
Halkin_sairi (SA)  %14
Admin (SA)  %9
Cakir  %9
Eyalbuz  %9
İslamehli 2
Eyalbuz 2
Halkin_sairi (SA) 2
Osman7159 1
Seraphoca 1
 Bu Gün Online Olanlar  En Yeni Üyeler  Doğum Günü Olanlar
Birfani , Arslan53 , Nbterzi , Vaysal , Cooker19 , Seopak , Behlul , Durmus , Haydar , Mavi , Halife , Kemaldoganay , Beyza , Sairmahmutbaki , Halisi ,
Bugün doğan üyemiz yok
Semboller Aktif Konular & Son Konular Rastgele On Şiir Diğer İstatistikler
Yeni Konu açamazsınızYeni konu Açamazsınız
Konu Açabilirsiniz Yeni konu açabilirsiniz.
Cevap yazabilirsiniz Konuya cevap yazabilirsiniz.
Konuya mesaj yazılamaz Konu kapalı konuya cevap yazamazsınız.
(M) Moderatör
(A) Admin
(SA) Son Admin
Yalanlara Kanma Reklama Aldanma...
Yalanlara Kanma Reklama Aldanma...
Algılara Yenilmeyin....
Zavallı Müslüman...
Filistin Cephesi...
Dubai Masası & Operasyon Merkezi
Sakın Tökezlemeyin...
Atışmaya Davet
Siyonizm'in Ortadoğu'daki Hedefi
Siyonizmin Oyunları...
ÜÇ MADDELİ HADİSİ ŞERİFLER...
Berat Gecesinde Affedilmeyecek İnsanlar
Sakın Öldük Zannetmen...
SENDE Mİ ONDA MI VİRÜS BENDE Mİ
Osmanlı'nın Yıkılmasına Kapı Aralayan Filistin Ve Suriye Cephesinde Ne oldu?
...

...

...

...

...

...

...

...

...

...
Ana kategori :9
Alt Kategori :27
Toplam Konu :418
Toplam Cevap :55
Online Üye :0
Misafir :21
Toplam Online :21
En Çok Okunan Konular Cevap Alan Konular En Çok Puan Alan Konular Bu Gün Çok Okunan Konular
Hacı Taşan - Hayatı ve Bir Türkü ( Bu gün ayın ışığı...) Dinle...
Ekrem Çelebi - Hayatı ve Bir Türkü ( Olmazmıydı... ) Dinle...
Refik Başaran... (Hayatı ve Dam Başında Sarı Çiçek Dinle)
Develi Musıki Hayatına Genel Bir Bakış ve Develi Türküleri
Şiirde Kafiye Ve Redif Bilgileri...
Yıldıray Çınar - Hayatı ve Bir Türkü ( Bölemedim felek ile kozumu) Dinle...
Ümit Tokcan - Hayatı ve Bir Türkü ( Üryan geldim yine üryan giderim) Dinle...
Fon Müzikleri
3.Hece Şiir Değerlendirme Yorumları...
İmlâ Kuralları
Halk Şiirinde Hece Ve Aruz Türleri...
İmlâ Kuralları
Gözlerin... (sesli, görüntülü şiir)
Topla göçümüzü gidelim gönül...(sesli, görüntülü şiir)
Biriyiz...
Aşık Reyhani Hayatı ve Örnek Şiirleri...
Aşık Veysel Şatıroğlu Şiirlerinden Örnekler...
Şiirde Kafiye Ve Redif Bilgileri...
SERAP HOCA- UNUTMA BENİ
Rıfat ARAZ Şair-yazar (Biyografisi ve şiirlerinden örnekler...)
Dedim - Dedi Şiiri ( Seslendirme: Mustafa Zorla )
Ölme Dost!
Mustafa USTA'nın Seslendirilmiş şiirleri...
Yazık Olsun (Ayşe Yıldız )
Bu Akşam... (Video Klip Seslendiren: A..Zade)
Biriyiz...
Topla göçümüzü gidelim gönül...(sesli, görüntülü şiir)
Benim Sadık Yarim Kara Topraktır.(Aşık Veysel) Şiir ve Sesli Türküsü
Makberî Ahmet Akkoyun Şiirden Şuura Proğramı 2
Nur Nur Parıldıyor İman
Ben Bilirim Ki İmanlı Gönül Merhametli Olur
Yaralı Geldim Neşeli Dönmenin Peşindeyim
Namaz, Gamzemde Çiçekler Açtırıyordu
İmlâ Kuralları
Halk Edebiyatında Hece Ölçüsü
Yol Yol Akıp Durdum
Nazlı Yar Bırakmasın Elimi
Sultan 2. Süleyman - Sultan 2. Ahmed - Sultan 2.Mustafa' nın Hayatları..

https://www.halksiir.com/forum | halksiir@halksiir.com
Halksiir.com © 2007 - 2024 Tüm Hakları Saklıdır.
Bu Şairi Okudunuz mu:
Mecit AKTÜRK

Forum Bölümü İstatistik :
Aktif Ziyaretçi:2 Online Üye:0 Üye Sayımız:225 Onay Bekleyen:0 Bugün Tekil:232 Bugün Çoğul:774 Toplam Tekil:496204 Toplam Çoğul:2208525 İp No: 34.205.246.61

Efkan Forum V.5.0 © 2005-2007 Tasarım Kodlama Efkan Ay